„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Проповед за 20-та Неделя след Петдесетница
Изцелението на Гадаринския бесноват
„А когато излезе на брега, срещна Го от града един човек, който от много години имаше бесове и не обличаше дреха и в къща не живееше, а по гробищата” (Лук. 8:27).
В днешното евангелие свети евангелист Лука ни разказва за това как Спасителят изгонил множество бесове от един бесноват човек. Колко окаяно било състоянието на този човек! Той не обличал дреха и живеел не в дом, а из гробищата, тоест из гробниците. Дълго време бесовете го мъчили толкова силно, че той се удрял с камъни и хората, за да го предпазят, връзвали го с вериги и окови, но той разкъсвал оковите и бивал гонен от беса по пущинаците.
Иисус Христос попитал нещастника: как ти е името, разбира се, не защото не го знаел – понеже кое може да бъде неизвестно за Всезнаещия – а за да стане известно на хората колко нечисти мъчители се били заселили в човека. В отговор той казал: „легион; защото много бесове бяха влезли в него. И те молеха Иисуса да не им заповядва да идат в бездната”, тоест в ада (Лука 8:30-31). „А там по рътлината пасеше голямо стадо свини; и бесовете Го молеха, да им позволи да влязат в тях. И им позволи.” (Лука 8:32).
Той им позволил, за да покаже, че човекът е несравнимо по-ценен от животните. „Като излязоха бесовете от човека, влязоха в свините; и сурна се стадото низ стръмнината в езерото и се издави. Свинарите, като видяха станалото, избягаха, та разказаха в града и околността. И излязоха да видят станалото; и като дойдоха при Иисуса, намериха човека, от когото бяха излезли бесовете, седнал при нозете Иисусови, облечен и със здрав ум; и се изплашиха. А ония, които бяха видели, разказаха им, как се спаси бесният. И целият народ от Гадаринската околност Го молеше да си отиде от тях; понеже бяха обвзети от голям страх. Той влезе в кораба и се завърна. Човекът пък, от когото излязоха бесовете, Го молеше да бъде с Него; но Иисус го отпрати и рече: върни се в къщата си и разказвай, какво ти стори Бог. Той отиде и разправяше по целия град, какво му бе сторил Иисус (Лук. 8:33-39).
А има ли днес бесновати? Има и то много: и истински, явни бесновати, и не тъй явни бесновати. От тези, вторите, първо можем да споменем всички онези, които хулят Божиите светии, Божията Църква и питаят силно отвращение към нея и Божието слово; които хулят светите икони, светите мощи, лицата със свещен сан; тези, които, смятат постите за ненужни, които не говеят според устава на светата Църква; нашите нови и стари разколници… бесновати в известна степен могат да бъдат наречени и всички, които въпреки казаното в Евангелието твърдят, че зли духове не съществуват – това упорито неверие в съществуването на злите духове е истинско беснуване, защото върви срещу истината и срещу Божието откровение. Господ дошъл на земята именно за да разруши делата на дявола и да спаси човека от неговото насилие. Ако няма дявол, няма и християнство, а тогава идването на Сина Божий в света би било ненужно. Но това е нелепо. И опитът на всеки от нас и здравият смисъл, историята и животът на светиите, както и историята на всички народи удостоверяват битието на злите духове.
След това бесновати с право можем да наречем хората, които са зли, гневливи, невъздържани, пияници, сквернословци, ругатели, завистливци и недоброжелатели, които питаят тайна или явна вражда и ненавист към ближните и злорадстват; също и скъперниците, сребролюбивите и живеещите в блудна сквернота; лукавите, лъжците, нанасящите обиди, коравосърдечните и немилосърдните, накрая – хората, овладяни от силна плътска страст и всички неразкаяни грешници. Защото, кажете, откъде биха могли да се вземат толкова злини в човека, който е сътворен по Божий образ и подобие? Очевидно от дявола, който по волята на човека е начатък на всяко зло у човека. „Който прави грях, от дявола е, защото открай време дяволът съгрешава” (1 Иоан 3:8).
И тъй, нека изкореняваме от сърцето си всички страсти, всеки грях, всяко зло, за да не дадем по никакъв начин в себе си място на дявола. „Не давайте място на дявола” (Ефес. 4:27), казва апостолът, – „опълчете се против дявола, и той ще побегне от вас” (Иак. 4:7), казва още апостол Иаков.
„Бъдете трезвени, бъдете бодри, защото вашият противник, дяволът, като рикащ лъв обикаля и търси кого да глътне; противостойте му с твърда вяра” (1 Петр. 5:8-9). Амин.
Полное собрание сочинений Протоиерея Иоанна Ильича Сергиева. Том 2-й, СПб, 1894.
Превод: прот. Божидар Главев