„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Поучение за празника Рождество на свети Иоан Предтеча
“Какво ли ще бъде тоя младенец?”
Лука 1:66
При евреите се е смятало за голямо безчестие да нямаш деца, особено за онези, които произхождали от знатен род – царски или първосвещенически. А Захарий и Елисавета, които произхождали от Аароновия род до старостта си нямали деца. И ето че накрая Господ им изпратил чедо.
Архангел Гавриил се явил в олтара и заявил на Захарий, че молитвата му е чута от Бога и на старост му се дава в дар дете. Той цял живот се молел за това и вярвал, макар на старост вярата му вече да се колебаела, но самото явяване на небесния ангел, при това в такова свято място, показвало, че рождението на Иоан е Божие дело и той ще послужи за важна цел – за полза на църквата и отечеството. Предусещал това и Захарий, който в пророчески дух след рождението на Иоан го нарекъл пророк на Всевишния, а още и че ще бъде предтеча на Иисуса Христа и ще спаси народа си от враговете му. Не от външните врагове, а от вътрешните: от страстите и от дявола спасявал Иоан, когато встъпил в делото на служението си.
Когато ни се раждат деца, ние често се питаме какво ли ще бъде с тези деца. Какви ще станат те? И твърде често бащата и майката отдават цялото си старание, обръщат голямо внимание, влагат огромни средства за възпитанието на своя син, а всъщност не знаят, какво ще бъде с това дете. Дори да мислят върху това и да питат, няма как да предскажат, а дори и да биха предсказали, предсказанието им би било невярно.
Колко често майката си мисли, че детето й ще я храни на старост, а се случва така, че от него излиза такъв негодник, който отнема от майка си и последния къшей хляб и освен това я оскърбява в старостта й. Друг вижда в лицето на своя син-младенец преуспял търговец, предвиждайки, че той ще бъде голям капиталист, а в същото време често става така, че синът пропилява и бащиния капитал. Друг вижда в своя син-младенец бъдещ храбър герой и завоевател, но понякога се оказва, че синът изобщо не е годен за военна служба.
С една дума, всички родители много мислят и кроят планове за бъдещата участ на децата си, но тъй като това не е пророчество, а само едно гадание и мечта, често се случва така, че когато пораснат, техните деца им причиняват огромни скърби и съсипват живота им. Особено при богатите и знатни люде децата им, които са израснали на ръцете на бавачките, се оказват с такива развалени нрави, че за нищо не са годни. Не светът, а пустинята възпитала Иоан за великата и важна Божия цел и за служението Богу с подкрепата на Божия Дух.
В днешно време има много школи и училища за възпитание на деца, но тези училища често развалят децата. Само една е непогрешимата школа – Божията Църква; тук учител е сам нашият Господ Иисус Христос и Светият Дух. Тук наставници са пророците, апостолите и вселенските учители. На каквото и да учиш своето дете, само ако успееш да го научиш на Божието писание, ще го направиш кротко, благочестиво и богобоязливо и тогава ти си направил всичко за него и няма да отговаряш за него пред Бога. Един свети отец е казал: „Който знае Христа, той знае всичко, макар нищо друго да не знае”. Благочестието за всичко е полезно, а другите науки и изкуства често се превръщат в остър нож обърнат към родителите и децата.
О, колко много родители ще се наложи да отговарят пред Бога за нехристиянското възпитание на своите деца и за това, че не са ги научили на благочестие и свят живот!
Свети Предтече и Кръстителю Господен Иоане, моли Бога за нас грешните! Амин.
Протоиерей Василий Бандаков, Простые краткие поучения. Том 1, Москва, 1900 г.
Превод: прот. Божидар Главев