Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

За развлечението

 

2508180010

Развлечението отвлича вниманието на човека от това, че той постоянно се намира пред Божието лице. Безпокойството, скуката и предизвикваният от тях стремеж към развлечения се явяват духовни заболявания.

Развлечението временно потапя човека ту в една, ту в друга втора реалност. Пробуждайки се от гностическия сън и опиянение, духовно болният човек търси нов начин за самозабвение.

Развлеченията се явяват външни за душата на човека, те са чужди на човешката природа. Затова човек участва в развлеченията не такъв, какъвто е, а под маската на радикална външност[1].

Развличайки се, човекът забравя за неразрешимото противоречие между доброто и злото, а също и за смъртта, болестите и бедността. Той забравя за своята скръбна участ на земята, за това, че пред него стои централният въпрос на човешкото съществуване, че условията на неговия живот и самото му раждане зависят от Бога.

В днешния свят политиката, масовата култура и масовата религия придобиват характер на опияняваща активност, която временно спасява от безпокойството и празнотата на живота. В масовото общество развлеченията са поставени на промишлена основа.

За християните развлеченията са забранени, те трябва да водят сериозен и скромен живот. Трябва да бъдат във всичко безукорни, за да не се хули заради тях Божието име.

Развлечението като функция на патологичната реч

Общението в обществото става безнравствено и опияняващо, когато новият човек започне да разбира патологическата реч[2]. Това е реч, която нищо съществено не му съобщава, а само го развлича. Сега за него става ясно защо съществува тази реч, тя съществува сякаш специално за него.

Развлечението. Направления

Например: метаполитиката, културната политика, инфотейнмънта (образование чрез развлечение като на игра, забавно образование), лъжемисионерството, православните развлечения, спорт, туризъм, псевдофилософия и т.н.

Антимодернизм.ру

Превод: прот. Божидар Главев

 


[1] Радикалната външност – човешка външност без вътрешно човешко съдържание. Радикалната външност заменя за човека неговата истинска природа и реално съществуване.

[2] Патологичната реч е разбираема само за ум, при който са налице съответните патологични изменения. И тук не става дума за разбиране в истинския смисъл на думата, а по-скоро за включване на ума на вълните на втората реалност – бел. прев.

Други статии от същия раздел:

Други статии от същия автор:

module-template14.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти