Може ли да се палят свещи за починалите от Великден до Спасовден
Щом този въпрос се задава на свещениците, явно е, че има хора в църковните среди, които разпространяват такова „поверие” (не бих могъл да го нарека „предание”). Логиката на това мнение явно се опира на празничността на църковно-богослужебния живот след Пасха.
Наистина вследствие на тази празничност – на подчертаването на радостта от Христовото Възкресение, до Томина неделя (включително) не се правят панихиди, не се служат заупокойни Литургии - изобщо е забранено заупокойно „гласно” поменаване в църква на каквато и да било служба. Починалите могат да се споменават тихо от свещеника само на Проскомидията (преди Св. Литургия).
Помени могат да се правят едва от понеделника след Томина неделя, вследствие на което и в Руската църква се е установило такова заупокойно честване (подобно на Задушница) под името „Радоница”. Заради радостта от Възкресението в периода от Великден до Петдесетница се забранява от църковните канони (20-то правило на Първи Вселенски събор) да се коленичи за молитва както в църква, така и у дома, а също и да се правят земни поклони. (Понеже тези поклони и колениченето са израз на дълбоко покаяние, а изправеният стоеж напомня за това, че Господ със Своята кръстна смърт и Възкресение е издигнал от падението човешкия род, изправил е греховната повреда).
При все това не съществуват нито в свещените канони, нито в църковния устав (Типикона) забрани относно паленето на свещи за починалите в периода от Великден до Спасовден. Трябва да се направи ясно разграничение на забраните, отнасящи се до църковната молитва (богослуженията) и частната (лична) молитва на православните християни.
И така, дори в периодите, когато заупокойните молитви и помените са забранени, Църквата не забранява на никого в частна молитва да се моли (независимо в храма или извън него) за починалите. Същото се отнася и за некръстените и за иноверците, които не могат да бъдат споменавани на Литургия и изобщо в църковните молитви, докато не се кръстят и станат православни. Обаче в личната си молитва можем да се молим за тях.
Така че паленето на свещи за починалите, съпътстващо частните ни молитви, не се забранява от Църквата в никой период на годината. А ако някой твърди противното, би следвало да го докаже на основание каноните на Църквата, богослужебните книги или творенията на Светите Отци. Извън тези осветени от Бога източници на Църковно Предание съществуват всевъзможни поверия, които за съжаление са много жизнеспособни и трудноизтребими като плевелите, израстващи сред културните растения.
Неотдавна се случи да чуя и друго подобно на разглежданото суеверие, а именно, че до Спасовден не трябвало да се целуват иконите в църквата. Това даже няма да го коментирам. Слава Богу, че вече доста хора не приемат безкритично подобни псевдоцърковни „канони” и все по-често се интересуват и питат, когато някой енорийски „богослов” ги смути с подобна нелепа забрана.
Вестник „Православен християнин”, бр. 6, 2008 г.