Какво каза руският патриарх Кирил на българския държавен глава (видео)
И тази година 3-ти март дойде и си замина, а българските медии отразиха, кой как може, честванията по повод 140 години от Освобождението на България. Някои си свършиха работата добросъвестно, други, както винаги, тенденциозно, прокарвайки определени идеологически внушения. Това, което остана скрито от обществеността обаче, е цялото обръщение на патриарх Кирил към президента Румен Радев и прощалните му слова на летище София. Тъй като по същество патриархът казва едни и същи неща, то по-долу предлагаме обръщението му към президента.
Защо е важно словата на патриарх Кирил да стигнат до повече българи? Защото днес повече от всякога сме изправени пред опасността нашата история да бъде пренаписана в съответствие с политическата конюнктура.
Ако търсим примери, нека си спомним как преди няколко години в София беше издигнат паметник на американските летци, бомбардирали столицата и други български градове през 43-та и 44-та година. В резултат на бомбардировките само в София загиват 1243 души, ранени са 1355 и са разрушени близо 5300 сгради. С издигането на този паметник нашата държава се подигра със саможертвата на своите собствени защитници – българските летци, загинали за Родината по време на смъртоносните бомбардировки. Ако поручик Димитър Списаревски научеше за този срамен акт на родоотстъпничество, би се обърнал в гроба.
Няма нужда да питаме какъв ще бъде следващият ход. В интернет вече върви петиция за "Отменяне на 3-ти март като национален празник на България", а яростните русофобски изстъпления не стихват четвърти ден.
Както е тръгнало, един ден може да осъмнем с издигнат на Шипка паметник на главореза Сюлейман паша, каквито призиви чухме преди години. Затова имаме нужда някой от време навреме поне да ни припомня миналото такова, каквото е, а не каквото ни се иска да бъде. Този път това беше руският патриарх, комуто дължим благодарност и уважение, а не подигравки и обиди. Нека родните политици, на които много им се иска да пренапишат тази част от българската история, да не забравят, че в нея е вплетена и историята на Русия. А руснаците, за разлика от нас, помнят, пазят и отстояват своя дял от историята.