За ползата от уединението
Всеки желаещ да бъде истински духовен подвижник трябва да се старае да стои далеч от шумното многолюдие и да не се приближава до него, за да може с тялото, сърцето и ума си да е вън от бъркотията и людската суматоха, понеже където има хора, там има и бъркотия. Нашият Господ ни е указал образец за отстраняване от хората и уединение, особено когато Сам възлизал на планината за молитва.
Тъй също в пустинята Той победил и дявола, който дръзнал да встъпи в борба с Него. Разбира се, Той не е бил безсилен да го победи и сред многолюдие, но постъпил така, за да ни научи, че в уединение и безмълвие може по-леко да победим врага и да достигнем съвършенство.
Също и славата Си Господ не показал на учениците Си сред народа, но ги възвел на планината и там им явил Своята слава. Иоан Предтеча също пребивавал в пустинята до деня, когато се явил на Израиля.
На врага е по-удобно в света да ни отеснява с оръжията си - външни и вътрешни; привличайки там някои послушни нему люде за съучастници и помагачи, посредством тях води борба против верните. Негово много силно оръжие е всяка една безсрамна жена, която широко разпростира прелъстителните си мрежи. Когато Иезекиил видял четири животни, които имали по четири лица, и всички показвали Божията слава, не бил в града, или в някакво селище, а навън - на полето, понеже Бог му казал: «излез на полето и ще видиш славата Ми» (вж. Иез. 3:22).
И въобще такъв род видения и откровения били показвани на светиите не на друго място, освен на планините и в пустините. Пророк Иеремия, знаейки колко е угодно Богу уединението, също казва: «добре е човеку, кога носи иго на младини, седи самотно и мълчи» (Плач. Иер. 3:27-28). И отново той, знаейки добре, каква огромна вреда причиняват човешките сплетни на желаещите да угодят на Бога, не се сдържал да каже: «кой би ми дал в пустинята пътнишко пристанище! Бих оставил моя народ и бих забягнал от тях» (Иер. 9:2).
Също и пророк Илия се удостоил да получава храна от Ангели, но това се случвало не сред народната тълпа, не в града или в селото, а в пустинята. Всички тези и подобни неща, случили се със светиите, са написани, за да ни убедят да подражаваме на тях, възлюбилите уединението, защото то може и нас да приведе към Господа. Затова се старайте да се утвърдите в него, както подобава, и така то да ви приведе към познание на Бога, в което се състои и самото духовно съзерцание.
Добротолюбие, Том 1
Превод: Светла Георгиева