Ще има ли зад гроба вечни мъки - част 1
Критика върху книгата на д-р Ив. Г. Панчовски — „Модерният човек пред живота, смъртта и безсмъртието”
„Ще дойде време, когато човеците не ще търпят здравото учение.”
2 Тим. 4:3
В тропическите страни има цветя, които са прекрасни на вид, но със силно отровен дъх, тъй че, приближиш ли се до тях и подишаш ли по-дълго време аромата им, падаш в несвяст и умираш. Също така има и книги, които на вид бликат от прекрасни идеи, но чийто дъх е не по-малко отровен от онзи на пленителните тропически цветя. Пчелите не отиват на всяко цвете, защото имат здрав и неповреден усет и различават полезните от отровните цветя. Но човекът, чието същество е дълбоко повредено от греха, лесно може да хареса и най-пакостните идеи. Това особено важи за идеите из областта на религията. Докато човек е жертва на заблудите, не може да намери нито истинския път на живота си, нито верния отговор на въпроса за смисъла на земното съществувание, нито средствата и силите за постигане целите на своето високо предназначение. Затуй борбата за истината е тъй наложителна и първостепенна по своята важност.
Крайната и най-висока цел на човешкия живот е спасението, отиването при Бога. За да ни помогне да постигнем това спасение, Божият Промисъл отначало досега не е престанал да ни насочва по пътя на истината, която по думите на Спасителя, единствена може да ни направи свободни (Иоан 8:32), да ни освети (Иоан 17:19) и по тоя начин спаси. Със същата цел Бог е определил във ветхозаветната епоха един народ да бъде носител на истинското богопочитание, дал му закони и наредби, разкрил му волята Си и чрез велики богопросветени мъже — праведници и пророци — му съобщил откровението Си, което било от тях и записано в Библията. И след всичката тази дълга подготовка, „когато се изпълни времето, Бог изпрати Своя Син (Единороден)” (Гал. 4:4), Който да доразкрие на човеците Божествената истина, да ги освободи от робството на заблудите (Иоан 8:36), да им посочи дявола като „лъжец и баща на лъжата” (Иоан 8:44) и накрая да умре дори на кръст за спасението на цялото човечество. Знаейки обаче, че дяволът и сега ще се мъчи да отклонява хората от пътя на истината и спасението, Иисус Христос основа Църквата Си, повери я под ръководството на Учителя, Духа на истината (Иоан 15:26), за да стане самата тя твърда канара, о която да се разбиват всички заблуди и лъжеучения на погрешния човешки разум и за да бъде тя, по думите на божествения св. ап. Павел, „стълб и крепило на истината” (1 Тим. 3:15).
И ето, от апостолско време до днес какви ли не заблуди са се появявали, какви ли не лъжеучения буреносно са се надигали против Църквата, но всички те като прах са се разпръсвали, а светата богооткровена истина, пазена като безценно съкровище в непокътнатост и цялост единствено в светата православна Църква, и до днес сияе в света със своя божествен, спасителен блясък.
Според великия руски пастир и светец о. Йоан Кронщадски истинската Църква е една — Източно Православната, „защото другите изповядания, неправославните", по неговите думи, „държат истината в неправда” (Рим. 1:18), т. е. прибавили са към истината суемъдрие и лъжа"[1]. Затова те не могат да бъдат спасителни. Ако това важи за другите, все пак християнски вероизповедания, то какво да кажем за разните езически суеверия, еретически измислици, и разните безбожнически философски учения! Ясно е, че те се явяват като съвсем пагубни.
Истината играе първостепенна роля в спасението на човека. Тя съвсем не е маловажна. Изразители на истината в религиозната област са догмите на Църквата. Те са за спасението това, което са математическите аксиоми и формули за строежа на сложните машини и огромните здания. Една малка грешка в изчисленията може да докара в строителството до фатални катастрофи. Също така е и в религиозната област. Една заблуда, на вид от най-невинен дори характер, може да погуби. Лъжата е пагубна, защото е от сатаната. В лъжата като в своя родна сфера присъства сатаната, както и в истината живее Духът на Истината, Който изхожда от Отца[2]. Затуй и Спасителят възвестява, че истинските поклонници трябва да „се покланят на Отца с Дух и с истина” (Иоан 4:23). Който се отклонява от истината, следва подир сатаната и поради това не може да дойде при Бога. С тоя факт се обяснява светоотеческият израз, че „една лъжлива мисъл е достатъчна, за да доведе до ада"[3]. С тоя факт се обяснява и безпощадността на апостолската Църква към лъжеучителите и техните лъжеучения. Още св. ап. Павел, който написа най-хубавите думи за любовта (1 Кор. 13 гл.), и който от голяма любов даже сам е бил готов да пожертва своето спасение за спасението на другите (Рим. 9:3) е изрекъл жестоката на пръв поглед угроза: „Който ви благовествува нещо по-друго от това, що приехте, анатема да бъде" (Гал. 1:9), т. е. проклет, отлъчен от Църквата и благодатта. Защо ли? Защото, според апостола, такъв и себе си погубва като изопачител на вярата, а и за всички прелъстени от лъжеучението му става причина за вечна гибел (Гал. 5:20-21). Така е постъпвала св. Църква и по-късно през всички векове на борбата си с еретиците и изопачителите на благовестието Христово. През време на тая своя борба тя е определила и оформила навеки богооткровената истина в ония православни догми, които са за спасението това, което са, както видяхме - математическите истини в областта на сложното строително изкуство.
За някои не е ясно, защо са необходими догматически определения, щом в св. Писание се съдържат всички необходими за спасението ни истини. Вярно е, в св. Писание са дадени божествените истини, нужни за спасението ни. Но поради нашата греховност, ние не можем да разбираме сами по себе си правилно богооткровените истини. За тая цел се иска дълбока вяра, чисто сърце и свят живот. Мнозина, не притежаващи тия качества и тълкуващи с горда самоувереност Словото Божие, дотолкова са го изопачавали, че са ставали основатели на съдбоносни за тях и последователите им ереси. Именно за да предпази вярващите от еретически заблуди, св. Църква е прибегнала към неотменимата догматическа формулировка на своята вяра. А гаранцията, че св. Църква правилно е схванала, изтълкувала и формулирала истините на вярата, са светите отци. Поради дълбоката си вяра, светия си живот и чистите си сърца те са били боговидци (Мат. 4:8), богоносци, съсъди на благодатта, храмове на живия Бог, жилища на онзи Дух на истината, под Чието благодатно ръководство те правилно са разбирали Словото Божие. В тях, както и в св. апостоли, е действувал Светият Дух. А Светият Дух, по Христовото свидетелство, е източник на всяка истина… Затова св. отци се явяват за нас като правилни тълковници на Св. Писание и като единствен критерий за истинското му разбиране[4]. Св. Църква е изработила всичките си догми въз основа на техните съчинения, което се вижда от деянията и формулировките на Вселенските Събори. Всичко онова, което е било съгласно с учението на св. отци, Църквата е приемала като неоспорима истина, а което не е било съгласно с него, отхвърляла е като ерес. Оттук става понятно, защо св. Църква на Пето-шестия (или Трулския) събор строго е определила при ежедневните проповеди да не се изяснява Словото Божие другояче, освен „както са изложили (това) светилата и учителите на Църквата в своите писания" (19 правило).
Всичко това показва, че един православен богослов, ако иска да остане такъв, е длъжен да подчинява своите религиозни възгледи на Библията и на светоотеческото учение, което е критерий на истината. „Защото научното богословие, което няма като своя изходна точка светооте-ческото учение и дори се противопоставя на това учение, може да бъде само еретическо.”[5]
Тия елементарни правила е пренебрегнал д-р Ив. Г. Панчовски, когато е писал своята книга „Модерният човек пред живота, смъртта и безсмъртието”. Вместо да следва Словото Божие и светоотеческия авторитет, той е предпочел да се води от вкусовете и разбиранията на слабия, ограничен и грешен човешки разум и със собствени усилия, без да се допитва до мнението на св. православна Църква, е пожелал да разреши такива важни въпроси като въпроса за смисъла на живота, за значението на религията, за живота зад гроба, за ада и неговата вечност и пр. Оттам са се и появили в съчинението му всички ония фатални грешки и заблуди, които ние ще се постараем да посочим в настоящия критичен отзив и които правят иначе увлекателно написаната му книга крайно опасно отровно цвете. Нашата задача ща бъде да преценим основните идеи на книгата от православна гледна точка, да посочим тяхната несъстоятелност и да разкрием всичката им гибелност.
Списание „Православен мисионер”, 1946 г., кн. 1.
[1] Иером. Методий, О. Йоан Кронщадски, Сливен 1938 г.. стр, 356.
[2] Прот. Б. Молчанов, Тайна беззакония и Антихрист, 1938, стр. 34.
[3] Ibid. стр. 14.
[4] Архиеп. Серафим, Новое учение о Софии, Премудрости Божией, София, 1935 год. стр. 5.
[5] Архиеп. Серафим, Защита софианской ереси прот. С. Булгаковым, София, 1937 год., стр. 118.