„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Играта на Църква – „оправдание” чрез безумие
Гностикът, живеещ в Църквата или в обществото, полага усилия да подчини реалността, превръщайки своя живот в игра и властно изисква участие в тази „ролева игра” на цялото Божие творение. И не може да го постигне. Творението, кой знае защо, не се подчинява.
Целият свят, омагьосан от патологичната реч на идеолозите: от писъка на пищялки, ридания, или от тяхното многозначително мучене, кривене и дърдорене, е длъжен, уверени са те, да приеме правилата на тяхната игра, да се превърне в театър, да плаче и се радва, но не самостоятелно и „самочинно”, а подчинявайки се на техните прищевки, по-точно на тяхната похот за власт над хората и над Божията Църква.
Да плаче, но не с блажения плач за греховете, а да плаче за „страдащото от разделение човечество”, за „екологичните проблеми”, за „дискриминацията на достойнството и свободата на човека” и заради други „глобални предизвикателства на съвременността”.
Да се радва, но не защото имената на християните с цената на Изкуплението са написани на Небето на бъдещия век, а заради „самоизпълнението на Църквата”: заради земната колективистка заедност, заради земния ентусиазъм на „общността”, заради земния празник на самосъзерцанието, самоизучаването и самореализацията на човека по правилата на недетската игра на „освободилия се” от страха Божий човек.
„Не бивайте деца по ум: бъдете младенци за злото, а по ум бъдете пълнолетни” (1 Кор. 14:20).
Само че в очите на адептите на новата религия на самоспасението целият свят трябва да изпадне в групово, масово детство, да стане не както е според Евангелието, а точно наопаки – дете не за злото, а именно по ум.
Само отменяйки властта на ума над душата, християнинът може да си позволи да забрави кой е, къде се намира и пред Кого стои, и да позволи на себе си и на своите деца да си играят на Църква, започвайки от детските площадки и рок клубовете при храмовете и завършвайки с "бизнес-тренингите" на „мисионерите”; започвайки с играта на кръстни шествия с велосипеди, мотоциклети и самолети, започвайки с евангелски викторини и конкурси за църковни четци, и завършвайки със занимателни игри на литургия, когато, за да изгонят скуката от своите души, изморени от омръзналите им, приети от Църквата чинопоследования, съвременните реформатори „реконструират” като че с конструктор Лего „забравени древни църковни чинопоследования”, когато, за да развличат себе си и паството, те прекъсват заради своите „пояснения” истинската Литургия, обръщайки гръб на истинския Бог, недовършили наченатото прошение.
Това е безумие, тъй като всяка игра, за да си остава игра, трябва да има строги правила и ясни граници. А тези зли деца настояват на безграничността на играта и отсъствието на правила, на принципния произвол: играта да бъде по техните постоянно променящи се правила и при това никога да не свършва. Защото наградата за играта вече не е игра, а реалност. Но те отхвърлят този принцип.
Ако истинските футболни отбори ги разформироват заради лоша игра, ако истинските музиканти ги освиркват, когато свирят зле, това не засяга модернистите. Тяхната игра е игра във втората реалност. Тяхната игра е „мисия”, само че всичко се случва в тяхното въображение. Правилата на тази игра не зависят нито от Закона Господен, нито от законите на истинското земно изкуство.
За човека, който не е загубил здравия си разсъдък, цялата тяхна дейност е безумна – и от духовна и от светска гледна точка.
Когато човекът няма истински страх Божий, предстоейки пред Невидимия, а напротив - подчинява посредством своите мнения, идеологеми и митове картината на обгръщащия го отвътре и отвън свят, тогава, както се казва в книга Откровение, Небето се отдръпва от него, навивайки се „като свитък” (Откр. 6:14).
Вярващият е оправдан от Божията Премъдрост, оправдан е от Изкупителя. Той пада в нозете на Христа в пълна нищета и немощ, бидейки „гол отвсякъде”.
А тези, които си играят на вяра, участвайки в тази „ролева игра”, в този „тренинг”, за да не се изправят пред независещата от тях Реалност и за да не открият своето безумие, каращо ги да Й противостоят, са принудени да стигнат до края в своето безумие: създават цяла, херметически затворена за всяка разумна критика система на новата религия на самоспасението. Нейните адепти не се оправдават пред Бога, не търсят оправдание от Него, казвайки: „Благословен си Ти, Господи! научи ме на Твоето оправдание” (Пс. 118:12 - слав.), а сами оправдават своята „премъдрост”, поставяйки идола на своето колективистко „аз” на мястото на Бога.
Антимодернизм.ру
Превод: прот. Божидар Главев