Какво се случва по време на тайнството Кръщение
Ако ти си решил да се кръстиш – част 7
Редът на Тайнството е такъв. В началото свещеникът чете молитва, която ти дава християнско име. Помни, че при Кръщението можеш да смениш името си като символ на промяна на живота, дори ако твоето настоящо име го има сред имената на светците*. Във всеки случай името ти ще се обнови, тъй като ще бъде записано в книгата на Живота. Ти също така ще получиш небесен съименник, който ще стане твой покровител. Денят, в който се почита неговата памет, ще бъде твоят главен личен празник. Така след Кръщението обезателно попитай свещеника кой е твоят светец и кога се чества неговата памет.
След това се четат заклинателни молитви**, насочени срещу дявола, комуто принадлежат всички некръстени. Бъди внимателен през това време и не се учудвай, ако ти стане лошо. Това са опити на врага да те удържи в своите хищни нокти. След Кръщението всички тези изкушения ще минат. Имаше случай на кръщение на наркоманка и по време на заклинателните молитви на нея й стана лошо. Когато трябваше да се чете Символът на вярата тя започна да се задъхва, а в купела едва не припадна. Но веднага след третото потапяне всичко премина. Това се случи, защото чрез страстта й дяволът я е владял особено силно. Но Божията сила се оказа несравнено по-могъща. Така че от нищо не се бой!
Обърни внимание, че свещеникът не се опитва да спечели разположението на сатаната, а властно го прогонва. Така и ти след Кръщението не се бой от дявола, а го изгонвай с името на Иисуса Христа и той ще побегне от тебе. Защото нам е дадена власт да стъпчем цялата сила на дявола (срв. Лука 10:19) и тя не може да ни повреди, ако сме с Бога. Така че не се страхувай нито от уроки, нито от някакви порази, нито от магьосници, а ревностно спазвай Заповедите и никакво духовно зло няма да те приближи.
Настъпва време и ти, вече освободен от властта на врага, да се отречеш от него. Свещеникът ще те попита дали искаш да се отречеш от сатаната, от всичките му дела, от всичките му ангели (бесове, явяващи се във вид на езически богове, космически енергии и т.н.), от всичкото му служение (магии, други религии, астрологии и т.н.) и от всичката му гордост (масови зрелища, които лишават човека от разум, с което дяволът особено се гордее). И ти ще отговориш: „отричам се“, и след това ще духнеш и ще плюеш на запад, към областта на мрака.
След това свещеникът ще те попита готов ли си да се съчетаеш с Христа (да встъпиш във вечен съюз с Него) и след твоето съгласие ще попита дали вярваш в Него. Ти ще отговориш „вярвам в Него като в Цар и Бог“ и ще му дадеш клетва – ще прочетеш Символа на вярата.
После свещеникът ще освети водата, като предварително я прекади. Така тя ще се върне в същото онова състояние, в което е била в първия ден на сътворението, когато е била тъмнина над бездната и Духът Божий се носел над водата (Бит. 1:2). И ти си спомни как евреите преминали през Червено море, ръководени от облачен и огнен стълб, а фараонът с цялата си войска загинал във вълните. Така и ти, ръководен от Христа, ще получиш спасение във водата, а дяволът ще потъне в нея.
След освещаване на водата свещеникът ще благослови водата с осветен елей и ще те помаже с него. Това е елей на радостта, помазването с който ще ти даде сила да се изплъзнеш от лапите на врага, както древните борци се мажели с масло, за да се изплъзват от ръцете на противника. Разтрий това масло по цялото си тяло.
След това настъпва най-важният момент. Ти ще влезеш гол във водите на кръщението. Ръката на свещеника (а чрез нея Сам Христос) три пъти ще те потопи в нея с думите: „Кръщава се Божият раб (името ти) в името на Отца. Амин. И Сина. Амин. И Светия Дух. Амин.“ И ти ще излезеш от водата новороден, безгрешен и свят. Затова не се смущавай и не се стеснявай от своята голота, както не се притесняваш от лекаря. Така и свещеникът е лекар на душата. Спускайки се във водата, не забравяй да се помолиш на Бога Той Сам да те очисти и научи как да живееш по християнски. Защото водата на кръщението цяла е пронизана от безграничните сили на Светия Дух.
Когато излезеш от водата, ще ти сложат кръст и риза. И ще ти връчат горяща свещ, припомняйки думите на Христа: „Тъй да светне пред човеците светлината ви, та да видят добрите ви дела и да прославят Небесния ваш Отец“ (Мат. 5:16).
После, след като се помоли, свещеникът ще ти преподаде ново Тайнство – Миропомазание. Твоите чело, очи, нос, уста, уши, гърди, ръце и нозе ще бъдат запечатани с благовонно миро (особено масло, което се освещава от Патриарха) и тогава върху тебе ще слезе дарът на Светия Дух.
Като знак за това, че си встъпил във вечен съюз с Христа, три пъти ще обиколиш купела при пеенето словата на апостол Павел: „всички, които в Христа се кръстихте, в Христа се облякохте” (Гал. 3:27). Алилуя.” (Хвалете Бога).
Ще ти прочетат откъси от Новия Завет (Рим. 6:3-11; Мат. 28:16-20), в които се говори за значението на Кръщението. Постарай се да се запознаеш с тях предварително, за да може тези думи да се запазят в сърцето ти.
А после от тебе ще измият от теб печата на Миропомазанието и ще подстрижат кръстообразно главата ти, напомняйки, че в нея отсега трябва да се намират само угодни на Бога мисли. Този последен чин се е извършвал на осмия ден след Кръщението, а през цялото това време кръстеният ходел в бяла риза и се причастявал ежедневно (от тук идва и редът на богослужебните особености на Светлата седмица – първата Пасхална седмица). Но в съвременния град това е трудно изпълнимо и обикновено всичко се извършва в един ден.
След това се извършва чинът на въцърковяването, когато на Небесния Отец биват представяни новите Му чеда. Ще те въведат в храма, ще те поставят пред иконостаса, а ако си мъж – ще те въведат в олтара. Така ще бъда показано на всички, че вие отсега сте нови членове на Църквата, царе и свещеници, господаруващи над своето сърце и принасящи в него в жертва на Бога целия си живот.
И накрая, връх на всичко ще бъде твоето Причастяване. Под вид на хляб и вино в теб ще влезе Сам умрелият и възкръснал Господ Иисус и ти ще станеш член на Неговото Тяло. Пристъпи към Чашата със страх Божий, вяра и любов, помнейки смъртта, Възкресението и Второто Христово Пришествие. Ръцете ти трябва да са сложени кръстообразно на гърдите – като знак за нашето спасение. Дясната върху лявата, като напомняне за това, че лошите дела трябва да бъдат побеждавани у нас от добрите, които и ще ни поставят от дясната страна на Съдията Христос.
Силно и ясно кажи своето кръщелно име, защото Бог встъпва с нас в лично общение. След Причастието изпий запивката, за да не изпадне нищо от устата ти. И целувайки кръста, с радостта на Светия Дух се върни у дома, където я раздели със своите близки.
Запомни деня на своето Кръщение като ден на ново раждане и се старай винаги на този ден да се причастяваш и да го празнуваш с мир в душата.
„Если ты еще не крестился”
Превод: Даниела Димитрова
* В Руската църква съществува благочестивият обичай на новороденото или на кръщавания да се дава име на християнски светец, най-често на този, чиято памет се чества в деня на неговото раждане. Ако християнинът не носи име на светец, в руските храмове обикновено отказват да записват името му за поменаване на литургия и т.н. С оглед на безконтролното нашествие на какви ли не чуждестранни и необичайни имена, не отговарящи на християнската традиция, тази практика се оказва напълно оправдана. Всеки християнин, който желае да промени името си на християнско, може да премине през краткия чин на „Наричане християнско име” от последованието на св. Кръщение в Требника, след което може вече да се представя с християнското си име за поменаване на литургия и при извършването на други тайнства, или при невъзможност да се извърши горното, просто да го промени по време на изповед и оттам нататък вече да се причастява с него – бел. ред.
** За жалост в българския Требник са запазени само Трето запрещение и молитвата към него - съответно "Господи, Саваот, Боже Израилев..." и "Вечний Владико Господи...". Липсват Първа и Втора заклинателни молитви, а именно: "Запрещает тебе, диавол, Господ Иисус Христос..." и "Бог Святой, Величественный и Славный...". Липсващите молитви могат да се намерят тук - бел. ред.