„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Безсилната вяра
Вярата е сила, обитаваща в ума и волята на човека. Умът е просвещаван от небесна светлина и държи в себе си това, което Господ му открива. Също тъй и волята бива движена от Бога към изпълнение на всичко истинно, което умът й повелява. Когато вярата е безсилна, тогава умът не може да разбере Божиите тайни, а волята, още преди умът да ги е разбрал, не иска да ги възлюби. Блажени Августин казва, че човек може да обича невидимото за него, но не и непознатото му. А това виждаме в някои християни, които считат себе си за верни, но не защото живеят съгласно с учението на Христа, а само затова, че са родени от родители-християни. Те са верни само защото са получили Кръщение. В действителност те слабо усещат величието на тайнствата, а още по-малко знаят за съдържанието на нашата вяра и с какво тя се отличава от другите религии. Намирайки се в такова положение, те малко се отличават от неверните.
Аз се обръщам към всеки християнин. Кой си ти, който стоиш тук в църквата? Само по твоето име мога да кажа, че си християнин, от нищо друго това не е видно. Ако те попитам Кой е Христос, в Когото ти вярваш, ще се окаже, че ти не можеш да кажеш нищо смислено.
И тъй, справедливо би било да се каже, че в наши дни вярата у християните е оскъдняла, както и пророк Давид казва: „оскъдня истината у синовете човешки“ (Пс. 11:1 - слав.), защото дори те да вярват в църковните Тайнства, вярата им е толкова объркана, толкова хладна и безсилна, че напълно основателно можем да кажем: те така познават Тайнствата, както слепият, който виждал хората като дървета: „Виждам човеците да минават като дървета“ (Марк 8:24).
Бог бил роден в пещера и положен в яслите на безсловесни животни, за да ни научи да не се увличаме по преходните блага. Бог тридесет години живял в дома на дърводелеца и Сам се занимавал с този занаят, за да ни научи на смирение. Бог ходил по улиците на Иерусалим, за да ни покаже пътя, водещ към Небесата. Бог пострадал на Кръста, за да унищожи греха. И всичко това изобщо не трогва съвестта на християните и не поражда трепет в техните сърца.
Ето защо аз отново повтарям това, което току що казах: „оскъдня истината у синовете човешки“. Подобно на истината е оскъдняла и вярата сред съвременните християни, защото вярата трябва да бъде не само правило „как вярваш“. Тя се състои не само в това правилно да вярваме, но и в това да живеем съгласно с вярата: „Вярата без дела е мъртва“ (Иак. 2:26).
В същото време тези, които изповядват, че Христос е Учител на вярата, Тайнствата и догматите, че Той ги е открил на нас, самите тези хора не прилагат в живота си Неговия закон. И макар те да чуват от Неговите уста, че блажени са страдащите заради други, въздържащите се от наслаждения, прощаващите нанесените им поругания и обиди, независимо от това престъпват всички Божии заповеди, противят се на Божественото учение на Христа, казвайки в сърцето си: всичко това е истина по отношение на Бога, но не и по отношение на света. И тъй, те нещастните смятат, че така действително се оправдават пред съда на въплътената Божия Премъдрост. Вярата на такива хора е подобна на златна амалгама, която на външен вид много прилича на истинско злато, но докато не бъде хвърлена в огън. Защото когато бъде хвърлена в огън, истинското злато (ако го е имало) остава, а живакът се изпарява*. Така е и при тези хора – те следват Божествения Учител само дотогава, докато не се наложи да се борят със страстите си и да ги побеждават. Тогава тозчас се отричат от Неговото учение и се връщат назад.
Всичкото зло произхожда от безсилната вяра. Оскъдняването и немощта във вярата довежда до оскъдняване на добродетелите и разбогатяване на злото. Какъв велик недостиг е налице сред съвременните християни по отношение на тези богатства и добродетели, които са били тъй изобилни в първите векове на християнството! Любовта към Бога е била толкова гореща, че по свидетелството на Тертулиан много християни по собствена воля предавали себе си на мъчения на гонителите на вярата и понякога дори не достигали палачи за да бъдат умъртвени всички. Също и любовта към ближния е била толкова гореща в тези блажени люде, че по свидетелството на Климент Александрийски имало такива християни, които продавали не само своето имущество, за да дадат милостиня, но и самите себе си продавали в робство, само и само да могат да помогнат на своите братя.
Може ли да се сравнява вярата на древните и съвременните християни? Наистина всичко зло днес произхожда от слабостта на вярата. Ако бъдат отрязани клоните на дървото, те отново могат да пораснат, но ако се отрежат корените, дървото бързо загива. А каквото е коренът за дървото, това е и вярата за душата. Тя храни душата и й дава възможност да расте и да принася плод, затова и се нарича корен на безсмъртието. Ако християнинът живее, той живее чрез вярата, както св. ап. Павел казва: „Праведният чрез вяра ще бъде жив“ (Рим. 1:17). Ако и всички сили на ада да се хвърлят върху този човек, той лесно може да ги обърне в бягство. С помощта на вярата човек достига съвършенство в добродетелите, но ако бъде подрязан коренът на вярата, тозчас погиват не само плодовете, тоест добродетелите, но и листата – това, с което християните се отличават от другите хора.
Когато св. ап. Петър тръгнал по морската повърхност и започнал да потъва, той решил, че причината е в силния вятър: „Като видя силния вятър, уплаши се“ (Мат. 14:30). Но Господ му казал, че причината е в неговото маловерие: „Маловерецо, защо се усъмни?“ (Мат. 14:31). Тъй и християните смятат за причина на своите зли дела и лош живот изкушенията, които не може да не дойдат. Но истинската причина за злите дела е тази, че вярата им е слаба и оскъдна. А ако тя не би била такава, тогава дяволът не би могъл да наложи върху им страшното робство на греха.
Соколът, роден на свобода, привикнал да лети в чистия и свободен въздух, имащ огромна сила в ноктите и клюна си, как би могъл да търпи някой да го води за клюна, да размахва тояга, да го лиши от свобода? Нима той не би бранил свободата си с клюна и ноктите си? Тъй и християнинът, знаейки, че грехът е противен Богу и по-лош от всяко бедствие, и изповядващ, че Богочовекът Иисус бил разпнат за да бъде унищожен греха – как такъв християнин може да греши?!
Много християни смятат, че грехът е по детски наивно и не кой знае колко голямо зло. Те не само го смятат за малко зло, но и се надсмиват над него, а някои дори се хвалят, че са извършили срамни грехове. Те не се боят да грешат и постоянно трупат грях върху грях. Но както ние се боим да заспим нощем със змия в леглото си, така трябва да се боим и да грешим, и да молим Господа Иисуса Христа да направи нашата немощна вяра силна.
Преп. Никодим Светогорец, Поучения
Превод: свещ. Божидар Главев
* Температурата на топене на златото е 1 064°C, а температурата на кипене на живака е 357°C.